Berättar om livet på insidan

Nya sajten Insidan riktar sig främst till barn vars föräldrar sitter i fängelse eller häkte.

Foto: Jonson Fredrik

Norrköping2017-04-25 16:00

Sajten kan även komma till användning för andra anhöriga, skolor och föräldern på utsidan som försöker berätta för barnet att den andra föräldern är intagen.

– Att ha en förälder frihetsberövad väcker många känslor och tankar hos de drabbade barnen. Det är inte ovanligt att de upplever skuld, skam, ilska och sorg över att föräldern är frihetsberövad. ”Insidan” kan ge svar på många av barnens funderingar, säger Stina Sjödin, kvalificerad handläggare och initiativtagare till den nya sajten.

På sajten kan man bland annat ta del av vilka nyckelpersoner som intagne troligen möter i sin vardag, vilken funktion de har, och vilka rutiner som finns. Det berättas även om olika kontaktvägar, att föräldern kan höra av sig via telefon, mejl och brev, men att den måste fråga Kriminalvården om lov först. Sen finns även flera berättelser från verkligheten, där barn berättar om hur det är att ha en förälder som sitter i fängelse.

Sajten ”Insidan” uppges vara är en förlängning av Kriminalvårdens arbete enligt Barnkonventionen. En av funktionerna på sajten är ett formulär där barn kan skicka in sina tankar och idéer om vad de tycker kan göras bättre för barn i deras situation.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!