51:an stängdes av efter olycka

En skåpbil körde in i mitträcket på väg 51 i höjd med Svärtinge mellan Norrköping och Finspång vid 10.50-tiden på måndagsförmiddagen.

Norrköping2023-04-03 10:54

Det var en person som färdades i skåpbilen. Personen satt kvar i bilen när räddningstjänst kom fram till platsen, men var inte fastklämd. Hen togs omhand av ambulanspersonal på plats, men behövde inte följa med till sjukhus.

Efter olyckan stannade bilen på vägrenen, men det låg en hel del skräp på vägbanan, vilket gjorde att räddningstjänsten fick stänga av trafiken i riktning mot Finspång under saneringsarbetet. En del skräp hade även flugit över i den andra riktningen, vilket gjorde att det bildades köer åt båda hållen. Efter en stund kunde vägen öppnas upp växelvis.

Vid 11.50-tiden var räddningstjänsten klara på platsen och bilen hade bärgats.

Karta: Olycksplats
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!