Atle kommer att lägga till i Pampushamnen. Ombord på skeppet får man träffa besättningen och se hur de jobbar och bor. I samband med fartygsbesöket kommer olika utställare att finnas på plats.
Det kommer också finnas möjlighet att navigera ett fartyg med VR-glasögon och man kommer få följa hur ett större fartyg lotsas in i Göteborgs hamn.
Konvojen är ett samarbete mellan Sjöfartsverket och transportföretag. De menar att sjöfarten är en framtidsbransch och att den kommer att vara både högteknologisk och digitaliserad framöver men att sjöfarten behöver unga människor redan i dag.
Atles befälhavare Karl Herlin berättar att det har varit brist på folk sedan flera år tillbaka och att det märks på sjöfartsutbildningarnas antagningar att ungdomar har svårt för att hitta dit.
– Det är därför branschen och svensk sjöfart vill göra en sån här konvoj, att visa upp näringen och isbrytarna och hur viktigt det är för landet med import och export. Därför måste vi rekrytera fler, säger Karl Herlin.
Vad kan man förvänta sig för arbetsliv om man nu skulle falla för sjöfartsyrket?– Efter gymnasiet kan man jobba både på däck och i maskin eller så kan man läsa vidare till sjöbefäl. Man kan jobba internationellt, man kan välja om man ska vara ute en längre eller kortare tid. Sen finns det många olika typer av fartyg, man kan köra färja hemma eller stora kryssningsfartyg på internationellt vatten. Det finns mycket att välja på, säger Karl Herlin.