Beskedet: 135-årig finspångstradition bryts

En 135-årig tradition bryts när Reveljen ställs in. "Tråkigt, många kommer sakna den", säger Per-Olof Florebrant i Finspångs förenade musikkårer.

Så här såg det ut vid 2018 års Reveljen i Finspång. Men i år bryts den 135-åriga traditionen när det inte blir något arrangemang.

Så här såg det ut vid 2018 års Reveljen i Finspång. Men i år bryts den 135-åriga traditionen när det inte blir något arrangemang.

Foto: Magnus Johansson

Finspång2021-04-08 17:30

Reveljen är en tradition som funnits i Finspång ända sedan omkring år 1884–1885. När mängder av arrangemang ställdes in på grund av coronaläget förra året genomfördes Reveljen, men i en annorlunda skepnad.

Men i år kommer ingen musik spelas på Finspångs gator den sista söndagen i april.

– Förra året var gränsen 50 åhörare, i år det bara åtta personer som är gränsen med nuvarande restriktioner. Då går det inte att genomföra Reveljen, betonar Per-Olof Florebrant.

Han påpekar att Reveljen är en obruten tradition, förutom en gång under Andra världskriget, när den fick ställas in på grund av att många låg i beredskap.

Nu ställs in den för andra gången på 135 år. Finspångs förenade musikkårer och Finspångs Skolmusikkår brukar tåga på varsin sida av Finspång och spela musik.

– Nu finns inte Finspångs Skolmusikkår kvar, kåren är nedlagd, de ska tydligen haft svårt att rekrytera blåsmusiker.

Förra våren anordnades ingen gemensam konsert på Bergslagstorget och det blev ingen konsert i form av Svenska Arméns tapto vid slottet på kvällen.

– Tyvärr kan vi inte ens tåga genom Finspång, då blir det omöjligt, konstaterar Per-Olof Florebrant.

Han är även dirigent i Finspångs Musikkår.

– Vi har inte kunnat träna, förutom en kort period i höstas. Vi räknar inte med att ha någon verksamhet under våren. Det är tråkigt, men vi hoppas att det blir bättre framåt hösten, säger Per-Olof Florebrant.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!