I 33 år, från 1972 till 2005, jobbade Janne Rådegård på sport- och centralredaktionen på Norrköpings Tidningar. Hans journalistiska resa började med några retsamma ord till sportchefen Håkan Haraldson, som var och tankade sin bil på macken där Janne Rådegård jobbade.
"Det där du håller på med... det är ju inte så märkvärdigt. Det kan ju nästan vem som helst klara av", sa han till Haraldson.
"Du som kan allt om bilar kan ta över", svarade Haraldson.
Resten är ett stycke stolt NT-historia.
"Jag hade bara realexamen så jag hade ju världens tur", berättade Janne Rådegård i Yvonne Sahlbergs intervju inför hans 75-årsdag 2013.
Janne Rådegårds sätt att möta människor, lyssna på historier, vårda kontakter och bära NT-märket i ur och skur var han än var och vilka han än mötte blev hans signum och öppnade dörrar och hjärtan överallt. Skratten kom på köpet i mötena och samtalen med "Mister NT".
”Min filosofi har alltid varit att varje uppdrag – stort som litet – ska göras med samma engagemang, noggrannhet och hjärta”, sa han.
Listan av uppdrag och möten genom hans dryga 30 år i NT:s tjänst är lång. Han mötte många av de stora namnen inom sportens värld då, men gillade också att skriva om Vasaloppet och Vätternrundan. Han genomförde dessa två för att få en känsla av hur det var på skidor och på cykel.
"Jag tränade för Vätternrundan och hade bra allmänkondition. Den konditionen räckte även till Vasaloppet".
Han spelade en del bordtennis i unga år.
"Det var prästen som lärde mig när jag var med i scouterna. Jag blev Vikbolandsmästare!"
Hans största journalistiska scoop hämtar vi från de värmländska skogarna. Han och fotografen Michael Svensson fick ett tips om att de skulle bege sig till sträcka 22 vid den norska gränsen under svenska rallyt. Det var alldeles folktomt, men så stötte de på en Säpokille, som också var från Norrköping. Han kände igen NT:s team.
"Han frågade förvånat ”vad f-n gör ni här?" Ja, det vet jag inte”, svarade jag och ryckte på axlarna", berättade Janne.
Bara minuter senare stannade en rallybil till med kung Carl XVI Gustaf i framsätet.
Både text och bilder från mötet spreds över världen.
Hans lager av historier, såväl dråpliga som oförglömliga (vissa kanske inte lämpade sig alls för tryck), hade inget slut.
Han delade loge med furst Rainer i Monaco, där Norsholms Ungdomscirkus uppträdde, åt frukost med Bondbruden Maud Adams på slottet i Mem och pratade Sleipner med den legendariske skådespelaren, tillika Norrköpingssonen, Edvin Adolphson, över en lunch på gamla Ringbaren på Drottninggatan.
Janne Rådegård var också ett välbekant namn inom det lokala kultur- och nöjeslivet i Norrköping. Han hade ansvaret för NT:s Strömstaren i 19 år, men var lika flitig på NT:s kultur- och nöjesidor.
Artisten, musikalstjärnan och S:t Annasonen Peter Johansson minns i dag det första mötet med Janne.
– Det var i Hörsalen på våren 1997. Janne stod i kulissen. Han såg mig inte utan hörde bara mig sjunga och trodde det var Peter Jöback på scenen... Det var en fantastisk komplimang, säger Peter.
Janne började följa Peter och kusinen Matilda Grün (f d Hansson) och skrev många artiklar genom åren.
– Jag kan fortfarande höra honom säga "Tjena, Johansson"... Han började alltid så. Jag kan inte nog säga hur mycket Janne betydde för mig och många andra. Hans artiklar lyfte fram och upp oss. Folk fick upp ögonen för oss. Han har en stor del i vad jag är idag, säger Peter, som också delade det stora idrottsintresset med Janne.
–Janne var en väldigt varm person med stor humor.
Janne var under sin tid på NT också Luciageneral under många år, där han var en viktig länk i vänortsutbytet med Odense i Danmark. Han var med och startade upp Sveriges största golftävling – NT-golfen – på en och samma bana, medförfattare till två böcker (den ena om brottaren Olle Anderberg och den andra om svensk speedway under 50 år), satt i styrelsen för Svenska Sportjounalistförbundet och medlem och verksam i många föreningar som Sällskapet Idrottens Bröder, Sleipner, Dagsbergs IF, Söderköpings GK, Tåby Hembygdsförening, SMK Östgöta, Kuddby Supporterklubb, Crescendo, Föreningen Norden och NT-pensionärerna.
"En är lite förvånad över vad en har hunnit med, men det har varit mycket roligt genom åren", sa Janne i intervjun.
Janne Rådegård blev 83 år och sörjs närmast av fru Viveca och barnen Johan och Magnus med familjer.