Juldagen 2022 gick "UFO Sweden" upp på biografer över hela landet.
Nu lyfter den ut över hela världen.
På mindre än två månader från premiären har rättigheterna till svenska "UFO Sweden" sålts till hela 84 länder.
– Det är superkul, säger Olle Tholén.
Deras debutfilm "Den blomstertid nu kommer", som gick upp sommaren 2018, till drygt 100 länder på ett år.
– Allt har gått så oerhört fort nu... Vi hade självklart förhoppningar på att filmen skulle slå hårt internationellt, men att det skulle bli så omfattande var vi inte riktigt beredda på. Det är galet kul och ett kvitto på att filmen blev precis det som vi hoppats på, säger Olle.
"UFO Sweden" är, som Crazy Pictures själva beskriver det, kärleksbarnet mellan "Arkiv X" och "Stranger Things". I centrum för äventyret står fosterhemsplacerade Denise (Inez Dahl Torhaug), som levt ett tufft liv. Hon misstänker att hennes pappa inte är död utan kidnappad av UFO:n och ger sig ut på ett äventyr, där hon hamnar i en värld utanför lagen. Ett samtal till UFO-föreningen är ett första steg för att ta reda på sanningen. Tillsammans ger de sig ut på ett riskfyllt äventyr, som tar de alla långt utanför lagens gränser och in i en värld av oförklarliga fenomen.
– Det känns extra passande att den internationella hypen kring filmen kommer nu – samtidigt som hela världen häpnar över UFO-observationer. Vi hör och ser om det på nyheter nästan varje dag nu. Många googlar just ordet UFO, säger Victor Danell och Olle Tholén.
I dagarna presenteras också "UFO Sweden" på filmfestivalen i Berlin.
– Filmen lever sitt eget liv nu. Vi kan bara följa den håll hemifrån och försöka hänga med så gott det går. Varje land har sin egen premiär. Det händer en massa saker på olika ställen. Det är spännande.
Filmen passerade nyligen 10 000-vallen av besökare i Norrköpings biosalonger.
– Hur mycket folk får det plats i arenan, där IFK Norrköping spelar?, frågar Olle i nästa andetag.
Knappt 16 000 får plats på Platinumcars Arena.
– Filmen visas ju ett tag till innan den försvinner från bioduken, men det skulle vara häftigt om vi kunde fylla en arena innan det är över. Det är en utmaning, men kanske, kanske kan det gå.
Framtiden?
– Vi sitter här och funderar över vad vi ska göra. Det är möjligheternas tid nu, men vi måste bestämma oss inom kort, säger Olle Tholén.