”Herregud – de här galna finnarna ska alltså ut i Europa?”

Final i Mello 2025! Glittersminket är på plats. Sista ballongen är uppblåst. Chipstillverkarna har sett sina bästa dagar. Alla familjer pustar ut. I Strawberry Arena tävlade tolv artister tävlar om att få representera Sverige i Eurovision Song Contest i Basel 17 maj.

KAJ med bidraget Bara bada bastu vann  lördagskvällens final av Melodifestivalen 2025 i Strawberry Arena.

KAJ med bidraget Bara bada bastu vann lördagskvällens final av Melodifestivalen 2025 i Strawberry Arena.

Foto: Anders Wiklund/TT

Krönika2025-03-08 23:56
Det här är en krönika. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Favorittippade Måns Zelmerlöw rapporterade till medierna att han mådde bra och finlandssvenska humorgruppen KAJ tog allt med ro. Edvin och Keyyo blev alltmer hemmastadda i rollerna som programledare och tog Christer Sjögrens ”I love Europe” till svängigare höjder. Det trodde jag var närmast en omöjlighet. 

John Lundvik var en utmanare på många sätt. Storslagen i sitt framträdande. Kortdistanslöpare och allt. Men det räckte inte. Lättsmälta Dolly Style tog sig längre upp i poäng än jag räknat med.  

Kristofer Greczula med ”Believe me” osade klassiskt 70-tal och glamrock med vit flygel och bikerjacka. Falkenbergaren var segertippad men kom trea. Klara Hammarström tävlade för fjärde gången och slutade som god fyra med ”On and on and on”. För metalduon Scarlet gick det sämre trots vampyr- och skelettmålningar.

Erik Segerstedt och ”Show me what love is” är egentligen finstämd och betagande. Synd på rara ärter. Maja Ivarsson hade bra energi och förde tankarna till Kim Wilde men var inget för Europa. Meira Omar med ”Hush hush” var visserligen favorittippad, men nej. Visste du att hon arbetat fem år i Bollywood i Bombay och har en bakgrund inom scen, dans och skådespeleri? 

”Lås in alla mammor! Det är dags för Måns!” utropade Keyyo och Zelmerlöw fyrade av ”Revolution”. Texten? ”Folk vill förändra världen. En revolution. Javisst, allt är möjligt. En revolution.” Zelmerlöw är speciell och har ett budskap som slår an en sträng i varje hjärta. Saga Ludvigsson med ”Hate you yo much” gjorde sitt bästa men placerade sig sist. Annika Wickihalder tog fram gospelrösten i ”Life again” och klättrade ändå en bit upp i poängstegen. 

Slutligen, humorgruppen KAJ och ”Bara bada bastu”. Dra av dig kläderna och leta upp en enruska! Det här är allt vi behöver! Så vann alltså tre käcka bastupojkar över folkkäre Eurovision-vinnaren Måns Zelmerlöw. ”Herregud, vem trodde det? De här galna finnarna ska alltså ut i Europa?” utbrister sextonåringen. Ja, så blev det. Det har bakats KAJ-bakelser. Föreställningar har ställts in på teatrar. Man går ur huse för tre glada finnar. Det här är förmodligen precis vad vi behöver i dessa galna Trump ’n Musk-tider. Fyra väggar i träpanel, sisu och finsk kärlek. Nåjaa!

undefined
Catrin Villaume Fägerstrand är kulturjournalist och författare bosatt i Norrköping.