På onsdagskvällen sändes avsnittet av "Bonde söker fru" där bonden Alma Håkansson skulle välja mellan Anton Blomberg från Finspång och hans sista konkurrent Lukas Lundström.
I programmet fick man se hur Lukas gick iväg på en sista dejt med bonden Alma. Under tiden var Anton kvar själv vid gården.
Hur kändes det när du var så nära? Var du nervös?
– Nej, egentligen inte alls. Vi hade en väldigt bra relation. Allt syns ju så klart inte på tv, men Alma och jag hade en bra relation.
– När kamerorna är med kanske man inte har öppnat upp sig helt, men när vi varit själva på kvällarna och pratat så har jag öppnat upp mig på ett helt annat sätt, säger Anton Blomberg.
Anton kände tidigt att det skulle kunna bli han och Alma till slut.
– Jag hade väldigt starka känslor att det skulle bli så. Sedan kan man ju aldrig vara säker, men jag hade en väldigt bra känsla.
En känsla som skulle visa sig vara helt rätt. När Alma gjorde sitt sista val så valde hon Anton.
Kände ni tidigt att det var något speciellt mellan er två?
– Hon började att fnittra och skratta något så alldeles när jag kom in på den första speed-dejten. Jag blev mest generad och undrade varför hon skrattade åt mig. Personligen är inte jag en person som tror på kärlek vid första ögonkastet, kärlek är så mycket mer än bara det.
– Intresset minskade ju inte direkt efter den speed-dejten.
Kritiker säger att många av deltagarna är med i programmet enbart för att bli kända.
Känner du att det är äkta kärlek som uppstått nu?
– Jag var inte med för att det var tv. Jag hade kunnat dejta henne trots att det inte var en massa kameror med.
Många tv-tittare har ju förstås en sista fråga som de vill ha svar på.
Är ni tillsammans ännu?
– Det är många som undrar om det, men då får man vänta en vecka till och se nästa avsnitt. Vi får inte avslöja något i förväg.
Anton berättar att det trots allt inte har varit jättesvårt att hålla saker och ting hemligt.
– Jag har hållit väldigt tyst om det här, inte många som vetat om det här. Jag hade bestämt mig för att aldrig berätta något innan det sänts på tv, då går det bra att hålla det hemligt.
Om det skulle bli så att Anton och Alma fortsätter att vara ett par i framtiden så kommer frågan om flytt på tapeten.
– Skulle det bli så är det en process som får ta sin tid. Det är inte bara att packa sin väska och dra iväg, säger Anton Blomberg.