Vi är många som undrar vad som händer med löftet att se över lagstiftningen om olaga intrång på gårdar, stallar och i djurbesättningar. Det är en föråldrad, tandlös och otillräcklig lagstiftning som ministern ville utreda för drygt ett år sedan.
I coronakrisen har regeringen tydligt meddelat att livsmedelsproduktion är en samhällsviktig verksamhet. Som samhällsviktig verksamhet borde bönder få både stöd och skydd av samhället där våra hem, egendom, byggnader och djur fredas från de intrång djurrättsbrottslingar gör.
I början av mars, cirka ett år efter att justitieminister Morgan Johansson lovade genomföra en utredning och översyn av nu gällande lagstiftning, var beskedet till riksdagen att ”beredning av den frågan pågår”. Har inget hänt under ett helt år?
Nyligen gjorde dessa ”aktivister” olaga intrång på sju grisgårdar i Syd- och Mellansverige. Mycket tyder på att det var en samordnad attack. Genom åren har grupperna bakom detta gjort sig skyldiga flera allvarliga brott. Vi ser en ökad aktivitet och bredd med fler intrång, blockader och ockupationer vid både djurgårdar och slakterier. Brott som saknar brottskod.
I granskningen "Terrorn mot bönderna" förra året framkom att över 200 dåd har utförts mot svenska bönder och djurägare de senaste tre åren. Det handlar bland annat om intrång i bostäder, anlagda bränder, misshandel, telefonterror och mordhot. Vi reagerar starkt på detta!
Det är inte rimligt att bönder/företagare som bedriver samhällsviktig verksamhet för att ta fram mat till vårt lands invånare ska behöva utsättas för dessa kränkningar.
Det är inte bara lantbrukarna som hotas. En av världens erkänt bästa djuruppfödningar riskeras att smittas av sjukdomar som ännu inte finns här i Sverige. Vi har under lång tid arbetat för att hålla smittor borta från våra stall och djur. Allt detta kan raseras under en enda natt och ett enda intrång av dessa internationella gärningspersoner.
Därför vill jag att straffvärdet höjs och påföljden skärps för brott som olaga intrång, skadegörelse, hemfridsbrott och hot då de riktas mot lantbrukare. Den som gör sig skyldig till olaga intrång ska kunna dömas till fängelsestraff. Det skulle ge polisen bättre verktyg att ingripa mot djurrättsaktivister som genomför aktioner.
Hoten riktas mot enskilda personer, företagare med familjer och vår livsmedelsförsörjning, som nu åter klassas som samhällsviktig verksamhet. Djurrättsaktivism är också ett hot mot demokratin, eftersom de skrämmer och tystar en hel yrkeskår. Det är inte rimligt. Här måste till en förändring och lagskärpning.
Regeringen har en extrem situation att hantera. Men vi kan inte tolerera att brottslig verksamhet av denna arten får fortsätt. Särskilda lagar har stiftats i syfte att garantera säkerhet för samhällets försörjning. Det är därför hög tid att regeringen återkommer till riksdagen med ett skarpt lagförslag om brott mot lantbruksföretagare.
Att det nu läggs förslag om eventuell ransonering i framtiden känns främmande när regeringen på detta område kan skapa trygghet för en hel bransch genom att uppdatera lagstiftningen med nödvändig straffskärpning för de som saboterar livsmedelsproduktionen.
Jeanette Blackert, ordförande LRF i Östergötland