Här är resultaten från femte etappen för de lokala deltagarna från Östergötland till och med placering 25, och även vinnarna i varje klass:

Tredje tävlingsdagen av O-ringen, som pågår i Örnsköldsvik, är till ända.

D21 Elit 1) Simone Niggli, Ol Norska, 291.07 (1) 77.07, 13) Alva Olsson, Linköpings OK, 327.32 (25) 90.47

H21 Elit 1) Magne Dæhli, Halden SK, 275.05 (8) 80.44

D20 Elit 1) Hanna Hugosson, Sundsvalls OK, 245.11 (1) 62.22

H20 Elit 1) Isac von Krusenstierna, OK Kåre, 218.37 (3) 62.15, 3) Mathieu Perrin, OK Denseln, 229.44 (1) 61.10, 18) August Mollén, OK Denseln, 255.35 (6) 64.54

D18 Elit 1) Siiri Silvennoinen, Kalevan Rasti, 203.58 (5) 56.06

H18 Elit 1) Viktor Svensk, Stora Tuna OK, 192.44 (3) 50.18, 15) Leo Johansson, OK Kolmården, 215.20 (27) 56.17

D10 1) Alice Hellberg, Sundbybergs IK, 87.04 (6) 20.57, 19) Lova Braam, OK Denseln, 109.27 (32) 25.49

D11 1) Coralie Waldner, OLG Pfäffikon, 114.00 (2) 23.03, 3) Ebba Skullman, Linköpings OK, 125.44 (16) 26.49

D12 1) Filippa Braun, Växjö OK, 115.29 (6) 25.10

D13 1) Elsa Kaipe, OK Kåre, 162.17 (16) 35.43, 2) Yrsa Röjgård, OK Kolmården, 165.19 (1) 29.57, 3) Sofie Ettling, Skogspojkarnas OK, 165.21 (3) 30.59, 8) Annie Lund, OK Kolmården, 170.23 (7) 33.04, 11) Sigrid Ljunggren, Linköpings OK, 173.40 (17) 35.44

D14 1) Salla Isoherranen, Lynx, 152.51 (4) 28.38

D14 Kort 1) Fanni Määttälä, Espoon Suunta, 128.11 (1) 23.17

D15 1) Klara Åkerman Sjöström, Västerås SOK, 175.37 (40) 42.42, 4) Kerstin Ljungemyr, OK Kolmården, 188.30 (9) 37.34, 10) Alva Svensk, Tjällmo-Godegårds OK, 201.32 (6) 36.44, 12) Linnea Lund, OK Kolmården, 210.30 (28) 40.37, 22) Ida Waernqvist, NAIS Orienteringsklubb, 220.28 (32) 41.02

D16 1) Hanna Lundberg, OK Renen, 173.34 (1) 31.44

D16 Kort 1) Lena Ennemoser, Orienteering Innsbruck Imst, 181.52 (2) 41.01, 13) Malin Borg, Linköpings OK, 272.37 (19) 54.56

D17-20 Kort 1) Kårhild Nordstad, Ntnui, 246.37 (1) 43.37, 2) Sofia Borg, Linköpings OK, 268.47 (3) 49.17, 6) Emma Eriksson, OK Kolmården, 283.14 (2) 47.39, 12) Therese Ekman, Finspångs SOK, 323.53 (13) 60.12, 24) Alicia Gummesson, Finspångs SOK, 396.01 (16) 62.21

D18 1) Anastassia Botova, Kuzmolovo, 226.15 (4) 43.26, 25) Claudia Walti, OK Kolmården, 281.31 (54) 50.52

D20 1) Ann-Charlotte Spangenberg, Täby OK, 251.12 (7) 48.22, 7) Klara Ljunggren, Linköpings OK, 281.01 (54) 65.04, 8) Sarah Persson, OK Denseln, 284.02 (18) 52.31

D21-2 1) Anna Wehlin, Skogspojkarnas OK, 278.11 (1) 56.22, 4) Malin Leijon Lind, OK Kolmården, 286.54 (6) 60.19, 8) Amanda Thellsén, OK Roxen, 303.17 (4) 59.17, 17) Emma Helmersson, OK Roxen, 316.33 (18) 66.07, 19) Anna Håkansson, OK Kolmården, 317.43 (23) 68.10, 21) Fanny Asketun, OK Roxen, 320.14 (20) 66.22

D21 Kort-1 1) Elin Hemmyr Skantze, Järla Orientering, 168.59 (3) 33.42, 6) Fredrika Vångell, Linköpings OK, 191.28 (4) 34.54, 12) Jenni Simola, Finspångs SOK, 212.43 (19) 41.28, 14) Carin Rosander, Finspångs SOK, 213.19 (16) 39.48, 20) Julia Eriksson, OK Kolmården, 228.33 (22) 42.03, 21) Moa Hedegård, OK Kolmården, 228.39 (17) 40.00

D21 Kort-2 1) Jenny Patana, Hiidenkiertäjät, 161.07 (1) 32.18

D21 Lång 1) Maria Magnusson, Sävedalens AIK, 323.53 (3) 67.45, 24) Kajsa Hammarström, Linköpings OK, 418.18 (20) 75.53

D21 M 1) Amanda Karlsson, Stora Tuna OK, 243.23 (4) 48.56

D35 1) Camilla Engstrand, IFK Göteborg, 239.25 (1) 46.59, 23) Jenny Sandh, OK Roxen, 303.09 (24) 58.36

D35 Kort 1) Lina Bergman, OK Skogsfalken, 172.58 (2) 32.46

D35 M 1) Karin Forsberg, KFUM Örebro OK, 202.42 (1) 35.30, 7) Caroline Casselsjö, OK Kolmården, 269.49 (5) 45.41, 10) Karin Gundberg, OK Kolmården, 288.19 (20) 56.55, 11) Lina Ettling, Skogspojkarnas OK, 289.00 (22) 57.45, 17) Anna Paulson, Linköpings OK, 302.58 (14) 55.19

D40 1) Yvonne Gunell, Pargas IF, 199.08 (1) 35.26, 21) Veronica Lund, OK Kolmården, 263.45 (7) 43.01

D40 Kort 1) Heidi Stokseth, Halden SK, 157.06 (4) 29.30, 6) Eva Göhl, Finspångs SOK, 172.19 (5) 30.29, 9) Anna-Stina Påledal, OK Roxen, 178.51 (13) 32.42, 11) Sofie Strömberg, Matteus SI, 180.24 (37) 36.15

D40 M 1) Linda Sandblad, Umeå OK, 234.14 (3) 41.36

D45 1) Hanne Sandstad, Freidig, 175.31 (2) 32.40, 16) Annika Ivarsson, Linköpings OK, 211.46 (26) 39.58, 21) Annika Asketun, OK Roxen, 215.47 (22) 39.21

D45 Kort-2 1) Mia Eronn, Linköpings OK, 156.47 (1) 27.51, 4) Nina Ahlander, OK Denseln, 172.00 (7) 34.04, 19) Sofia Westerberg, OK Kolmården, 214.26 (21) 37.32, 20) Jenny Östlund, OK Kolmården, 215.30 (17) 36.57

D45 M 1) Bente Henriksson, Rånäs OK, 239.13 (5) 44.59, 10) Linda Almgren, OK Kolmården, 278.27 (10) 47.25

D50 1) Cecilia Bratt, OK Orion, 171.30 (5) 31.47

D50 Kort 1) Carina Sandberg, Säterbygdens OK, 169.51 (2) 30.06, 3) Marie Andersson, NAIS Orienteringsklubb, 179.59 (23) 35.31, 9) Sofia Gustafsson, OK Roxen, 190.32 (8) 32.58, 14) Lena Malmström, Tjalve IF Norrköping, 195.19 (19) 35.11, 21) Pernilla Hörwing, OK Roxen, 200.42 (21) 35.21

D50 M 1) Susanne Johannesson, Ronneby OK, 206.55 (2) 41.44, 24) Helen Andersson, Boxholm-Mjölby OL, 278.44 (36) 58.16

D55 1) Laila B.Höglund, FK Herkules, 175.50 (1) 30.29, 7) Inger Berg, Linköpings OK, 203.09 (2) 31.50, 8) Anita Wehlin, Skogspojkarnas OK, 213.05 (21) 39.45, 10) Anneli Berggren, OK Denseln, 219.15 (17) 38.37

D55 M 1) Lucia Ågård, Herning Orienteringsklub, 200.45 (1) 39.22, 16) Louise Dalhammer, OK Roxen, 330.42 (16) 64.54, 22) Maud Conradsson, Ödeshögs SK, 354.15 (27) 76.32

D60 1) Hennariikka Lonka, Kalevan Rasti, 192.05 (5) 37.13

D60 Kort 1) Inger Wennberg, OK Renen, 191.54 (1) 34.30, 4) Lena Fröberg, Tjalve IF Norrköping, 212.23 (3) 35.51

D60 M 1) Britt Björklund, Bjursås OK, 264.48 (3) 50.50, 11) Berit Eklöf, Matteus SI, 313.26 (15) 66.03

D65 1) Ing-Marie Brander Strand, Göteborg-Majorna OK, 180.17 (2) 31.18, 7) Britt-Marie Aldén, OK Kolmården, 205.20 (15) 39.01, 9) Maria Nordwall, OK Kolmården, 210.42 (7) 35.44

D65 Kort 1) Sirpa Lakanen, Muuramen Rasti, 184.20 (2) 35.45, 7) Gerd Hagström, Tjalve IF Norrköping, 222.05 (12) 44.40, 19) Berit Martinsson, Finspångs SOK, 251.04 (25) 49.10

D65 M 1) Marita Johansson, OK Stigen, 228.43 (1) 54.41, 9) Inger Ekman, OK Roxen, 300.53 (12) 65.08, 16) Catharina Johansson, OK Kolmården, 342.35 (22) 86.39

D70 1) Birgitta Billstam, Järfälla OK, 197.48 (1) 30.42, 19) Inga-Lill Pettersson, Linköpings OK, 248.11 (11) 40.00

D70 Kort 1) Gunvor Sandberg, Bromma-Vällingby SOK, 160.10 (1) 31.32, 13) Eva Lindgren, Linköpings OK, 237.38 (35) 62.22

D75 1) Birgitta Johansson, Kristinehamns OK, 170.05 (2) 36.54, 10) Lotta Granholm, Linköpings OK, 246.46 (18) 51.57, 15) Inger Gustafsson, OK Roxen, 278.21 (19) 52.00

H10 1) Hjalmar Ingelsbo, OK Tranan, 78.54 (2) 15.33

H11 1) Nicolas Mohn, OLC Kapreolo, 104.52 (4) 21.42, 10) Edvin Åtting, Linköpings OK, 117.02 (5) 21.48, 11) Arvid Trofast, Tjällmo-Godegårds OK, 119.08 (10) 22.15, 23) Mille Langer, OK Roxen, 135.42 (37) 27.30

H12 1) Florian Fritzén, Lynx, 102.34 (27) 24.01, 15) Arvid Algers Omholt, Skogspojkarnas OK, 118.09 (42) 26.04, 16) Gustav Hellgren, Skogspojkarnas OK, 118.24 (35) 24.43

H13 1) Isak Eskilsson, IK Hakarpspojkarna, 139.11 (3) 25.46

H14 1) Marcus Stenebo, Attunda OK, 130.57 (4) 28.05, 6) Hugo Persson, OK Denseln, 144.30 (6) 28.29

H14 Kort 1) Alfred Sjödin, OK Tisaren, 120.39 (2) 23.25, 3) Rasmus Karlsson, OK Denseln, 129.35 (3) 25.21

H15 1) Hugo Ericsson, Växjö OK, 189.28 (5) 35.58, 13) Sverre Röjgård, OK Kolmården, 212.26 (20) 40.01

H16 1) Axel Elmblad, Bredaryds SOK, 175.51 (3) 35.32

H16 Kort 1) Lukas Mächler, OLG Galgenen, 188.05 (1) 35.46, 3) Albin Eronn, Linköpings OK, 198.32 (3) 36.16, 15) Erik Sahlman, Linköpings OK, 252.09 (22) 52.00

H17-20 Kort 1) Rickard Djerf, Halden SK, 192.51 (1) 38.15, 21) Kent Strömberg, OK Roxen, 340.53 (23) 60.02

H18 1) Pascal Schmid, OK Linné, 235.35 (2) 47.50, 3) Jonathan Jylltorp, Linköpings OK, 246.08 (6) 49.05

H20 1) Rasmus Wickbom, Bergnäsets AIK, 238.56 (8) 53.30, 17) Hugo Dalhammer, OK Roxen, 272.10 (46) 63.04

H21-2 1) Sindre Johannessen, Freidig, 279.54 (1) 56.05, 2) Simon Lundin, Finspångs SOK, 288.50 (18) 63.30, 10) Emil Kalered, OK Denseln, 309.54 (25) 66.07, 18) Peter Eriksson, Linköpings OK, 335.30 (4) 58.46

H21 Kort-1 1) Thomas Carlsson, Malungs OK Skogsmårdarna, 207.01 (1) 39.00, 17) Henrik Tosteberg, Linköpings OK, 259.31 (25) 53.34, 19) Oskar Höglund, Motala AIF OL, 272.44 (33) 55.15

H21 Kort-2 1) Olle Boström, Järla Orientering, 184.52 (1) 39.01

H21 Lång-1 1) Johan Bäckman, Malungs OK Skogsmårdarna, 336.24 (1) 77.15, 7) Oskar Leinonen, OK Kolmården, 377.10 (6) 82.26, 20) Erik Martinsson, Linköpings OK, 394.59 (15) 84.54

H35 1) Peter Öberg, OK Hällen, 229.53 (1) 51.11, 7) Per Brolund, OK Denseln, 274.14 (11) 57.00, 8) Peter Aronsson, Linköpings OK, 277.38 (3) 53.07, 12) Hans Brolund, OK Denseln, 279.40 (12) 57.16, 13) Erik Sandh, OK Roxen, 282.04 (7) 55.02, 25) Andreas Axelsson, Tjällmo-Godegårds OK, 306.30 (37) 68.38

H35 Kort 1) Jens Molin, Södertälje-Nykvarn OF, 197.59 (2) 37.33

H40 1) Emil Wingstedt, Halden SK, 220.32 (1) 46.10, 4) Kristian Algers, Skogspojkarnas OK, 239.31 (7) 50.41

H40 Kort-1 1) Peter Hemmyr, Järla Orientering, 178.34 (1) 33.54, 22) Albin Tengvall, Boxholm-Mjölby OL, 244.54 (36) 46.30

H40 Kort-2 1) Martin Pettersson, Sävedalens AIK, 177.13 (2) 32.17, 16) Henrik Göhl, Finspångs SOK, 203.39 (29) 39.17

H40 M 1) Tony Björling, Domnarvets GoIF, 214.57 (1) 42.35, 15) Matz Höög, OK Motala, 329.21 (10) 60.20, 23) Erik Engström, OK Kolmården, 344.41 (30) 68.37

H45-1 1) Mats Röjgård, OK Kolmården, 206.38 (1) 46.06, 6) Sören Nilsson Påledal, OK Roxen, 231.43 (9) 49.52, 20) Björn Karlsson, OK Denseln, 263.27 (20) 55.13

H45 Kort-2 1) Martin Larsson, IFK Göteborg, 154.32 (1) 29.34, 9) Stefan Karlsson, OK Denseln, 176.25 (2) 30.23, 13) Per Kempe, OK Denseln, 184.40 (12) 32.56, 22) Christian Eriksson, Linköpings OK, 198.47 (30) 36.55

H45 M 1) Johan Eveborn, SOK Viljan, 210.14 (1) 39.55, 17) Anders Johansson, Finspångs SOK, 268.03 (25) 53.20

H50-2 1) Jan Olm, Kils OK, 185.09 (3) 38.27, 18) Anders Lillieström, OK Roxen, 221.42 (19) 44.52, 20) Thomas Persson, OK Denseln, 226.45 (26) 46.40

H50 Kort-2 1) Jarkko Heikkinen, Vehkalahden Veikot, 164.44 (3) 30.46, 6) Mikael Langer, OK Roxen, 191.42 (25) 38.19, 10) Fredrik Engman, OK Denseln, 201.17 (5) 34.15, 15) Johan Åtting, Linköpings OK, 210.00 (22) 38.08, 25) Per Gustås, Linköpings OK, 219.19 (29) 38.55

H50 M 1) Tomas Persson, Säterbygdens OK, 205.13 (1) 38.17, 22) Anders Svensson, Finspångs SOK, 291.03 (30) 59.26

H55 1) Håkan Svensson, Bredaryds SOK, 178.12 (3) 35.41, 4) Anders Berg, Linköpings OK, 202.01 (13) 42.42

H55 Kort 1) Ove Lernå, Kalmar OK, 176.25 (1) 33.46

H55 M 1) Mikael Holm, IF Minken, 211.28 (1) 35.42, 14) Mats Karlsson, Tjalve IF Norrköping, 294.52 (26) 63.13, 18) Bengt Schmeling, OK Roxen, 301.18 (5) 46.00, 24) Erik Hansson, OK Roxen, 357.50 (36) 73.44

H60 1) Jan Nordin, Sundsvalls OK, 180.29 (1) 35.02, 19) Bengt Schwartz, OK Kolmården, 238.13 (33) 48.44

H60 Kort 1) Kjell Boman, Söderhamns OK, 194.28 (28) 43.05

H60 M 1) Ulf Nordzell, OK Djerf, 244.24 (4) 44.25, 22) Per-Ove Ekman, OK Roxen, 373.50 (24) 67.07

H65 1) Olof Olofsson, Hagaby GoIF Örebro, 184.50 (1) 38.04, 3) Anders Åberg, Tjällmo-Godegårds OK, 203.47 (6) 43.54, 23) Per Eriksson, Linköpings OK, 254.35 (51) 59.23

H65 Kort 1) Mats Andersson, Selånger SOK, 179.19 (3) 34.31, 19) Pelle Skullman, Linköpings OK, 215.06 (16) 37.33

H70 1) Carl-Henry Andersson, OK Orinto, 188.16 (5) 37.37, 7) Christer Sandh, OK Roxen, 206.12 (43) 54.13, 9) Per-Martin Gustavson, Tjällmo-Godegårds OK, 212.04 (11) 41.55, 20) Roger Danielsson, Linköpings OK, 231.01 (20) 46.21

H70 Kort 1) Lars-Ivar Svensson, Rehns BK, 166.14 (1) 29.51, 11) Roland Alsén, OK Roxen, 188.39 (26) 38.15, 12) Peter Hagström, Tjalve IF Norrköping, 189.07 (5) 31.48

H75 1) Signar Eriksson, Stöcksjö IS, 165.06 (1) 37.29, 22) Kjell Holmström, Björkfors GoIF, 286.50 (44) 61.17

H75 Kort 1) Björn Linnersjö, OK Orion, 161.14 (4) 32.13

H80 1) Roland Karlsson, Ronneby OK, 162.15 (1) 30.48, 15) Holger Persson, OK Eken, 353.56 (15) 52.18