Livekalender: Här är sporten vi direktsänder

Sugen på direktsänd sport? Här är matcherna vi sänder!

Live-sport 24 mars 2020 16:53


Onsdag 25 maj
19:00: IF Sylvia – Sandvikens IF
Ettan norra
Kommentator: Karin Johansson

19:00: Motala AIF – Örebro Syrianska IF
Ettan norra
Kommentator: William Waldetoft

19:30: Eneby BK – Kisa BK
Division 3 nordöstra Götaland
Kommentator: Mattias Heikki

Torsdag 26 maj
14:00: IK Sleipner – Smedby AIS Herr
Division 2 södra Svealand
Kommentator: Andreas Åberg

15:00: BK Ljungsbro – Västerviks FF
Division 3 nordöstra Götaland
Kommentator: Jim Petersson

16:00: Åtvidabergs FF – IK Oddevold
Ettan södra
Kommentator: Christoffer Pihl-Svensson

Lördag 28 maj
12:00: Borens IK dam – Smedby AIS dam
Division 1 södra Svealand
Kommentator: Samuel Zurawski

15:00: Bergdalens IK – IFK Norrköping
Elitettan
Kommentator: Bosse Johander

Söndag 29 maj
12:00: Åby IF – Borens IK Herr
Division 3 nordöstra Götaland
Kommentator: Mattias Heikki

13:00: Piteå IF – IF Sylvia
Ettan norra
Kommentator: Marcus Magnusson

15:00: Torns IF – Åtvidabergs FF
Ettan Södra
Kommentator: Bosse Johander

15:00: Västerviks FF – Kisa BK
Division 3 nordöstra Götaland
Kommentator: Alexander Åhman

16:00: Smedby AIS Herr – United IK Nordic
Division 2 södra Svealand
Kommentator: Mattias Heikki

16:00: Nyköping BIS – IK Sleipner
Division 2 södra Svealand
Kommentatorer: Benny Wass & Jan Melle

16:00: IF Karlstad Fotboll – Motala AIF
Ettan norra
Kommentator: Richard Hermansson

Onsdag 1 juni
19:30: Svärtinge SK – IFK Norrköping
Östgötacupen
Kommentatorer: Mattias Heikki & Jan Melle

Fredag 3 juni
19:30: IK Sleipner – Huddinge IF
Division 2 södra Svealand
Kommentatorer: Adam Fischer & Jan Melle

Lördag 4 juni
14:00: Västerviks FF – Eneby BK
Division 3 nordöstra Götaland
Kommentator: Presenteras inom kort.

16:00: Motala AIF – Täby FK
Ettan Norra
Kommentator: Michael Einhorn

16:00: Åtvidabergs FF – Falkenbergs FF
Ettan Södra
Kommentator: Christoffer Ekmark

Söndag 5 juni
15:00: IFK Norrköping – Sundsvalls DFF
Elitettan 
Kommentatorer: Mattias Heikki & Jan Melle

15:00: Mjölby AI FF – Yxhults IK
Division 2 norra Götaland
Kommentator: Daniel Gustavsson

16:00: Kisa BK – Adas United IK
Division 3 nordöstra Götaland
Kommentator: Presenteras inom kort

Måndag 6 juni
14:00: BK Zeros – LSW IF
Division 4 västra Östergötland
Kommentator: Jim Petersson & Jens Bollius

Onsdag 8 juni
19:30: IK Sleipner – Smedby AIS
Östgötacupen
Kommentatorer: Mattias Heikki & Jan Melle

Lördag 11 juni
13:00: FC Stockholm – Motala AIF
Ettan Norra
Kommentator: Anders Thörnvall

13:00: IF Sylvia – BK Forward
Ettan Norra
Kommentator: Bosse Johander

15:00: BK Olympic – Åtvidabergs FF
Ettan Södra
Kommentator: Marcus Magnusson

Söndag 12 juni
13:00: Team Thorengruppen FF – IFK Norrköping
Elitettan
Kommentator: Kenneth Andersson

14:00: Borens IK – Karlbergs BK
Division 1 södra Svealand
Kommentator: Jim Petersson

Torsdag 16 juni
19:00: IF Sylvia – Motala AIF
Ettan Norra
Kommentator: Gustav Karlsson

Lördag 18 juni
14:00: IK Sleipner – Assyriska FF
Division 2 södra Svealand
Kommentator: Jim Petersson

15:00: Jitex BK – IFK Norrköping
Elitettan
Kommentator: Niklas Sjöblom Gustafsson

16:00: Åtvidabergs FF – Lindome GIF
Ettan Södra
Kommentator: Richard Hermansson

18:00: Syrianska FC – Smedby AIS
Division 2 södra Svealand
Kommentator: Presenteras inom kort. 

Söndag 19 juni
16:00: Kisa BK – Åby IF
Division 3 nordöstra Götaland
Kommentator: Benny Wass

Onsdag 22 juni
19:30: Smedby AIS – Värmbols FC
Division 2 södra Svealand
Kommentator: Mattias Heikki

Torsdag 23 juni
19:00: Hammarby TFF – IF Sylvia
Ettan Norra
Kommentator: Bosse Johander

19:00: Oskarshamns AIK – Åtvidabergs FF
Ettan Södra
Kommentator: Michael Einhorn

Lördag 26 juni
13:00: Motala AIF – Piteå IF
Ettan Norra
Kommentator: Marcus Magnusson

14:00: Tjust IF FF – IF Eksjö
Division 1 mellersta Götaland
Kommentator: Jonathan Åhman

16:00: Borens IK – Torstorps IF
Division 3 nordöstra Götaland
Kommentator: Benny Wass

Söndag 27 juni
19:00: Åby IF – BK Ljungsbro
Division 3 nordöstra Götaland
Kommentator: Samuel Zurawski
 
19:00: IFK Norrköping Dam – IK Uppsala FK
Elitettan
Kommentator: Andreas Åberg


Så sänder vi från fotbollssäsongen 2022:
– Alla matcher med IFK Norrköping i Elitettan
– Alla matcher med IF Sylvia och Motala AIF i Ettan Norra
– Alla matcher med Åtvidabergs FF i Ettan Södra
– Alla matcher där IFK Norrköpings U21-lag spelar på hemmaplan
– Flera utvalda matcher i division 1 på damsidan
– Flera utvalda matcher division 2 och 3 på herrsidan

Och ännu fler matcher kan tillkomma!

Har du frågor gällande våra livesända matcher? Många vanliga frågor med tillhörande svar kan du hitta här!

Så jobbar vi med nyheter
 Läs mer här!

Ämnen du kan följa
Läs mer!

Prinsessan Estelle besökte Östergötland – så följde vi henne under dagen

Prinsessan Estelle besökte Östergötland – så följde vi henne under dagen
Basket

Jämtland kvitterade SM-finalen efter dramatik

Jämtland kvitterade SM-finalen efter dramatik

Debatt: Att leva med andnöd - det finns hjälp att få

Att leva med andnöd - det finns hjälp att få

Insändare: Tips för nya politiska partier

Tips för nya politiska partier

LISTA: De är Östergötlands bästa padelspelare

LISTA: De är Östergötlands bästa padelspelare
Visa fler