Tung värvning till Valdemarsvik

Valdemarsvik Hockey har gjort klart med en tung värvning inför division 3-hösten. Forwarden Tomas Wallgren, med bland annat tre SHL-säsonger i kroppen, har skrivit på för klubben.

Tomas Wallgren.

Tomas Wallgren.

Foto: Johny Daagh

Ishockey2017-06-15 19:50

Norrköpingspubliken känner mest igen Wallgren från hans två säsonger i Vita Hästen 2011–13. 31-åringen spelade i Skövde i division 1 i vintras men nu gjorde familjesituationen att det blir Valdemarsvik i stället.

– Min tjej väntar barn och det sociala går före. Jag hade tänkt lägga av men sen hörde "Jimma" (Ramsten, klubbchef) av sig. Det känns bra med den här lösningen och jag ska självklart göra allt vad jag kan. När jag gör något är det fullt ut och så gott jag kan, säger Tomas Wallgren om att gå ner ett par divisioner.

För tränaren Mathias Nilsson är Wallgrens påskrift självklart en bingo. Målet är division 2 men det är inget uttalat "måste".

– Vi ska ha kul och vinna. Vi är ett skönt gäng med bra sammanhållning och Tomas kommer passa in bra, säger Nilsson.

Tomas Wallgren bor och jobbar i Norrköping.

– Det är en trevlig stad och det tycker alla mina kompisar från Norrland som kommer och hälsar på också, säger han.

– Och nu ska vi visa honom landsbygden, fyller Mathias Nilsson i med ett skratt.

– Jag är från Norrland. Jag är inte rädd för småställen, svarar Wallgren.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!