Jens: "Kan börja hända lite mer ..."

Alla anfallare på plats. I övrigt? "Det är nog inte så att vi setts för sista gången i det här forumet", säger IFK Norrköpings manager Jens Gustafsson.

Jens Gustafsson och Simon Skrabb.

Jens Gustafsson och Simon Skrabb.

Foto: Christer Gustafson

Fotboll2016-12-09 17:40

Silly season har hittills varit en lugn promenad i parken för IFK Norrköping som har mycket spelare på plats redan.

I november och december har det varit stiltje.

Simon Skrabbs namnteckning kan ha satt startskottet för en lite mer händelserik period fram tills IFK drar igång träningen i början av januari. Åtminstone kan det hända något mer om man ska tolka Jens Gustafsson rätt.

– Erfarenheten är att det kan börja hända lite mer när man närmar sig jul. Sådant här arbete är inget som någonsin blir färdigt.

Han har haft en del provspelare på plats under hösten. Dessutom har det ryktats en del om bland annat FC Midtjyllands mittfältare Kristoffer Olsson som är från Norrköping från början och som haft det tufft att ta en ordinarie plats i sin danska klubb på slutet.

Jens Gustafsson:

– Det är nog inte så att vi setts för sista gången i det här forumet.

Hur är läget med Kristoffer Olsson då?

– Bra tror jag. Jag har inte pratat med honom ...

Har ni kommit till beslut rörande någon av provspelarna?

– Inte några klara beslut. Men konkret är det så att när vi tagit in Simon Skrabb så innebär det att Rauno Sappinen är satt på lite mer väntelista. Även om vi just nu inte tagit något 100-procentigt beslut. I övrigt är det ganska lugnt. Vi ser över hur truppen kan se ut.

IFK-managern säger att det kan hända saker både ut och in.

– För en vecka sedan trodde jag kanske inte att så mycket skulle hända, men nu har vi insett att vi måste vara beredda på att det kan göra det.

Har ni fått bud på någon spelare?

– Nej.

Men det finns intresse?

– Det är en verklighet vi lever med hela tiden. Sedan är min förhoppning fortfarande att vi ska ha kvar den trupp vi har nu när vi drar igång träningen i januari.

Jens Gustafsson räknar med att han värvat klart på anfallspositionen i alla fall. Tidigare fanns Sebastian Andersson, Kalle Holmberg och Adin Bukva där och nu kompletteras alltså den lagdelen med Simon Skrabb.

– Nu har vi fyra alternativ i truppen som konkurrerar och känner att den numerären nu är på plats.

Är det en dyr affär att lösa honom från Jaro?

– Vi tror såpass mycket på honom att vi vill äga rättigheterna. När man gör den här typen av affärer är det alltid förenat med en kostnad men vi lägger inte ut pengar hur som helst.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!