Här är beskedet IFK inte ville ha

Korsbandet är av. Därmed är säsongen över för IFK:s Henrik Castegren redan innan allsvenskan ens har börjat. "Just nu är det bara svart", säger han.

Foto: Christer Gustafson

Fotboll2017-03-16 11:21

Det var i veckans U 21-match mot Örebro som Henrik Castegren vred knäet ganska rejält och tvingades kliva av med någon kvart kvar att spela.

Rapporterna var dämpade redan då.

Nu har beskedet på hans knäskada kommit.

Magnetkameraundersökningen visade att det är främre korsbandet i det högra knäet som är av och därmed är hela säsongen över för 20-åringen.

– Just nu är det svårt att titta framåt när det enda man såg framför sig var att det skulle bli en bra säsong, säger en dämpad IFK-spelare till NT-sporten.

En vridning

Han har vetat om beskedet ett tag. Det är första knäskadan för Henrik Castegren som däremot bröt foten när han var ung. Nu får han vänta på operation som ska göras inom några veckor och sedan börjar en lång väg tillbaka.

– Just nu är det bara svart, det har det varit i några dagar. Det är svårt att sätta fingret på vad känslorna säger riktigt. Nu är det här något som har hänt och jag kan inte påverka det längre. Framför allt får jag återhämta mig och komma till att kunna gå ordentligt igen. Sedan gäller det att hitta mål att börja kämpa för redan nu.

Vad kan du säga om situationen när du blev skadad?

– Jag har pratat med Peter Cratz om det eftersom han även tittat på händelsen i efterhand. Han har förklarat att jag går in framför deras spelare, men han avvaktar i situationen samtidigt. Jag ska försöka tackla honom precis när han backar undan, men har tårna ut mot linjen men kroppen in mot straffområdet och då blir det en vridning i knäet. Jag har aldrig haft en svår knäskada tidigare, men jag har hört att jag sa direkt att "aj, något hände", svarar Castegren.

– Andreas Blomqvist beskrev det bra, han sa att det kändes som en morot som gick sönder i knäet.

Hade förtroende

Henrik Castegren hade tänkt att 2017 skulle bli hans år på planen. Nu får han istället köra rehab tillsammans med övriga knäskadade, som Andreas Blomqvist, Gudmundur Thórarinsson (snart redo igen) och Marwan Bazi samt David Mitov Nilsson som återhämtar sig från handbrottet.

– Jag kände framför allt att jag fått extra självförtroende i vår när jag fått förtroende från ledare och spelare och att jag hade någonting bra på gång, suckar Castegren som istället får ställa in siktet mot 2018.

– Vi ska stötta Henrik på allra bästa sätt under rehabiliteringsperioden så att han kan komma tillbaka så stark som det någonsin är möjligt i början av nästa säsong, säger IFK-managern Jens Gustafsson till ifknorrkoping.se.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!