Full gas med klassikern

– När hjälmen kommer på blir det full gas, då glömmer man allt annat. Så det går åt en hel del plåt, säger Janne Blom om att tävla med sin klassiska PV.

Janne Blom siktar på en ny klassikerseger med sin Volvo PV.

Janne Blom siktar på en ny klassikerseger med sin Volvo PV.

Foto:

Motorsport, Lotorp2015-09-15 15:51

"Bilens lack den glänste och kromen blixtra' i dess nos," som Arne Qvick sjöng.

Det är lätt att bli nostalgisk när Janne Blom visar upp sin Volvo PV, årsmodell 1962.

Eller Snövit som den kallas i garaget under stämpelfabriken i Lotorp. Där skruvas det och putsas mellan deltävlingarna i den klassiska rallycupen.

Med två tävlingar kvar siktar Janne Blom på att försvara segern från ifjol.

Det ska han göra i bilen han själv byggt från grunden. För elva år sedan köpte han en tom kaross för några tusenlappar i Jämtland. Det var en halv PV utan framskärmar och motorhuv.

165 000 kronor senare och efter tusentals timmars mekande är det en trimmad tävlingsbil, enligt 1965 års regelbok.

Kamaxeln är ny, topplocket planat, en nytillverkad växellåda på plats, svårhittade diffbromsar monterade och nya stötdämpare ska dit inför helgens tävling i Vara.

– Det finns faktiskt bra med reservdelar att få tag i, både begagnade och nytillverkade, berättar Janne över en kopp kaffe ute i solskenet.

Ventiler, grenrör och förgasare måste hållas inom reglementet, men med 120 hästkrafter är toppfarten 170 kilometer i timmen, på en lång raksträcka med lite nedförslut.

Janne Blom började med att köra rally i en Opel Kadett på 70-talet. Det fortsatte i en VW 1500 och övergick till rallycross i Volvocupen. Därefter folkrace från sportens födelse. Sedan rally igen, banracing, backe och isbana. Nu är det klassikerrallyt som gäller.

Framgångarna finns samlade i en bok och i albumet med saxade tidningsklipp. Där går att läsa om "Porsche-dödarns" framfart. Han som hade en benägenhet att åka ifrån de finare bilarna.

– Roligast är att köra, sedan kommer tugget när vi träffas och sist själva skruvandet, tycker Janne när han graderar sitt rallyliv.

Han får stor hjälp av mekande kartläsaren Roger Karlsson och pappa Åke, 86 år, som dragit all el i bilen.

– Vi hjälps åt här inne, allihopa.

Det var passande ifjol, efter tävlingen i Almunge där Janne kom ned på en bergknalle i diket i målkurvan.

Den granna PV:n väcker stor uppmärksamhet vid de allt populärare tävlingarna runt om i landet.

Planen är att hålla avståndet till konkurrenterna inför avslutningen i Örebro (på självaste födelsedagen), där poängen är dubbla. Det ryktas att förre världsmästaren Stig Blomqvist då dyker upp i Jannes klass.

– De jagar mig och byter motorer för att slå mig, berättar han med ett skratt.

Janne Blom

Ålder: 62 år.

Klubb: Finspångs MS.

Yrke: Lastbilschaufför.

Bor: Östermalm, Finspång.

Familj: Singel, fem vuxna barn.

Kör: Volvo V70.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!