Genom att vinna den sista deltävlingen i Laholm kunde Vikbolandets RF:s Filippa Hellström jubla. För andra året i rad hade hon därmed tagit sig till finalen i Prins Carl Philips Pris, som avgörs i samband med Sweden International Horse Show i Friends Arena i Solna i månadsskiftet november-december.
Filippa var med i finalen även förra året, då på sin C-ponny Haraella. Nu väntar en favorit i repris med EM-ponnyn Carnhill Clover Lass.
Prins Carl Philips Pris är en av världens största ponnycuper, med drygt 4 800 ekipage med i det inledande kvalet. Till slut ska det bli endast åtta av dessa som får göra upp om titeln inför 15-20 000 åskådare på Friends Arena.
Filippa är alltså en av de få som tog sig genom nålsögat hela vägen fram till finalhoppningen.
Det är en riktig stortävling för landets bästa C- och D-ponnyer, mitt i tävlingsprogrammet för övriga stjärnryttare på den klassiska stortävlingen. Filippa tog sin första kvalseger i Laholm i helgen, men med sin tredjeplats från Gagnef har hon ridit ihop totalt 38 poäng och toppar därmed slutställningen och får rida i finalen i kategori D.