Ett historiskt EM-guld hägrar för Åbys Ålund
EM-säsongen är bara några månader bort. På måndag drar Jimmy Ålund till USA för att ladda batterierna. -Det gäller att komma väl förberedd, säger Jimmy som har fyra raka EM-guld i bagaget.
Foto:
Med "vi" menar Jimmy Ålund hela teamet (Ålund, Petter Greborn, Kalle Hrupa och Björn Fredin). På måndag lyfter flyget från Arlanda.Två av de farligaste konkurrenterna i Pro Stock följer Jimmys fotspår. -Richard Sundblom och Adam Flamholc har köpt nya bilar från USA i vinter, med nya motorer. De kommer också att förbereda sig i USA, berättar Jimmy.-USA är föregångslandet inom dragracingen. Det är där utveckling går snabbast och det är där de stora teamen finns. Medan vi i Europa lämnar startlinjen 30-40 gånger per säsong, ligger de på 250-400 "reper" i USA."Oerhört tufft"
Under nio dagar står racing på programmet. Efter en testvecka i Geordia väntar Gatornationals, en av USA:s största dragracingtävlingar i Gainesville, Florida.-29 bilar kommer till start i min klass. De 16 snabbaste kvalar in till finalen på söndagen. Men jag räknar inte med det. Det blir oerhört tufft, säger Jimmy som främst ser USA-utflykten som en del i EM-satsningen.-Vi ska arbeta fram grunderna. Jag vill passa på att tacka alla lokala sponsorer som har gjort detta möjligt, avslutar han.Med ett nytt historiskt EM-guld i sikte. Åby MK:s Johan Samuelsson kommer också att finnas med på USA-resan.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!