De senaste dagarna har polisen blivit nerringd av personer som sett personer utklädda till clowner. Vid klockan 20.17 på torsdagskvällen larmades till exempel polisen till Stinsen i Söderköping, där en person sett en clown som bar på en yxa.
– Två polispatruller åkte dit och letade i en timme utan att hitta något. Det ledde inte till någon polisanmälan, säger Thomas Agnevik, presstalesperson hos polisen.
Inte brottsligt
Något senare, strax före klockan 21.00 på torsdagskvällen, blev några personer skrämda och jagade av några clowner i Folkparken i Norrköping. Det hände, enligt kvinnan som ringde till polisen, i närheten av minigolfbanan.
– Vi åkte dit och letade, men hittade inget. Det blev ingen anmälan. Det är mycket prat om det här, men hittills har det blivit få brottsanmälningar, säger Thomas Agnevik.
Han har efter de senaste dagarnas larm om clownklädda personer som skräms blivit något av polisens clownexpert, men han betonar att polisen hanterar brottsanmälningar. Och att vara utklädd till clown är inte brottsligt om man inte ofredar, hotar eller gör något annat som klassas som ett brott.
– Det är många som känner sig otrygga på grund av det här fenomenet och det tar mycket resurser från oss. Det är bekymmersamt, eftersom vi hade tillräckligt att göra redan innan, säger Thomas Agnevik.
Även Gittan Gustafsson, stationsbefäl vid Norrköpingspolisen, upplever det som att det finns en slags hysteri kring fenomenet. Hon berättar att polisen under fredagen undersökte två tips om clowner som skulle ha agerat skrämmande. Dels i Kneippen och dels i Norrtull.
– Men vi hittade ingen. Det börjar nästan bli som en farsot, säger hon.
Den senaste veckan har det skett en rad incidenter även i övriga länet. I helgen blev exempelvis en ung kvinna skrämd av en clown i Tannefors, Linköping. Under natten till onsdagen kontrollerades en 20-årig i Linköping man när han tillsammans med en kamrat gick på Ramstorpsgatan iklädd clownmundering. Han hävdade att han inte ville skrämmas, men han fick ändå en tillrättavisning av polisen.
Vidare blev en 13-åring vid lunchtid på onsdagen skrämd av en clownklädd person i Rydsskogen, Linköping. Och vid 22-tiden på torsdagskvällen blev en kvinna i Fågelsta, nio kilometer söder om Motala, förföljd av clowner.
Dödshotad av clownklädda
Men den allra allvarligaste händelsen, där clownklädda personer varit inblandade, skedde vid ettiden natten till torsdagen då en kvinna i tjugoårsåldern mötte två personer i clowndräkt i närheten av Skenaån i Skänninge. En av personerna höll i en kniv och uttalade dödshot mot henne.
– Det finns stora risker med att folk klär ut sig till clowner. Kriminella skulle kunna utnyttja fenomenet när de begår brott och de som klär ut sig till clowner kan själva bli utsatta, eftersom det finns de personer på sociala medier som uppmanar folk att spöa upp dem.