Anton Isaksson är regerande mästare i junior-SM. Till i år har han tagit steget upp bland seniorerna och tävlar nu i klass I, den största tvåhjulsdrivna klassen, med sin Ford Fiesta.
Efter en 13:e plats i den första SM-deltävlingen blev han åtta i den andra, som avgjordes i Strängnäs i torsdags kväll.
– Jag fick 14 SM-poäng, men var ändå lite besviken när jag åkte hem. Kvalheaten gick väldigt bra och jag var tvåa totalt ett tag, men i semifinalen blev jag påkörd och fick bilen vänd i första kurvan. Han som körde på mig blev utesluten, men det hjälpte ju inte mig. Jag tog mig i mål som femma i semifinalen, för att nå final krävdes en topp tre-placering, säger 21-årige Anton från SMK Valdemarsvik.
Den olyckliga kollisionen förstörde möjligheterna för en pallplats, men han var ändå nöjd med helheten.
– Över förväntan, hade inte det där hänt hade jag haft stora chanser att nå finalen. Det känns surt, men så är det i den här sporten ibland. Det går så fort att det är svårt att åka perfekt. Jag känner ändå att det går klart framåt och att jag kan matcha de riktigt snabba och rutinerade i klassen, säger Anton.
– Målet den här första säsongen är att vara med så bra vi kan med den lilla erfarenhet som vi har på den här nivån. Det är verkligen mycket tuffare än i JSM. Det handlar om att samla kunskap för att kunna göra en satsning mot SM-guldet nästa år, säger han.