Full gas ute på Bråvalla

Under lördagen var det välbesökt premiär för dragracing på en av landningsbanorna på Bråvalla.

Norrköping2014-09-06 16:16

Flera organisationer och klubbar har under tiotals år försökt få tillstånd att köra dragracing på de långa landningsbanorna ute på Bråvalla.
Ända fram tills nu har det var nobben.
- Verkligen kul att vi fått till det, säger Philip Stjärnberg från Racegruppen Norrköping som är med och håller i det hela.
- Cirka två år har vi arbetat för att få tillståndet. Mycket hjälp har vi fått av moderatpolitikern Fredrik Bergqvist.


Han berättar att det är drygt 100 bilar och ett halvdussin motorcyklar som betalat licens för att få testa sina fordon under kontrollerade former.
- Det är ingen tävling vi kör idag. Mest bara att alla som vill ska få åka av sig.
Under de senaste åren har det varit en hel del klagomål över hur vissa bilister kört på bland annat Maxi-parkeringen på helgerna.
- I och med det här så kanske man åkt av sig det värsta så det blir lite lugnare på gatorna.
- Bråvalla är perfekt för oss. Det är säkerhetsmässigt bra och ingen störs. Vi har varit runt och talat med de som bor närmast, det vill säga Tråbrunna.
- Ingen verkar vara negativ vad vi hört.


En av de som var med och körde var Billy Aldén.
Han rattade en brutal turbokonverterad BMW M5 som var lite av en publikfavorit.
- 850 hästkrafter på hjulen. Det förklarar varför det spinner på hela rakan oavsett vilken växel som är i.
- Konstigt att arrangören inte fått tillstånd till det här tidigare bara.
Lite längre bort, i kön för att köra, hittar vi Christian Ramsten. Han sitter bakom ratten i sin Chevelle SS -70.
- Jösses var kul det här är. Min bil är helt original, matching numbers, men det är roligt att bara få köra av sig.
- Extra kul att det är så många olika bilar, både jänkare och andra bilar. Dessutom är det folk i alla åldrar.
Efter tre körningar på raksträckan ställde ha sig sist i kön direkt.
- Måste köra mer – hornen växer, skrattade han.


Evenemanget var öppet för betalande publik och det var välfyllt på båda sidor av starten.
- Allra helst skulle vi vilja ha ett par läktare så att folk ser lite bättre. Vi får hoppas att vi får fortsätta köra här ute och att vi då kan göra det bättre för publiken, säger Philip Stjärnberg.
- Vår dröm är att få tillåtelse att köra vid tre tillfällen nästa år. Ett på försommaren, ett mitt på sommaren och en som nu i tiden.
- Mer skulle vi aldrig hinna att klara av.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om