På tisdagen träffades företrädare för Norrköpings kommun och några företagare inom musikbranschen för att staka ut vägen mot målet. Visionen ska nås genom samverkan mellan utbildning, musikbranschen och näringslivet. Anne Revland, näringslivsdirektör i Norrköpings kommun, håller i taktpinnen:
– Bråvallafestivalen har fått uppmärksamhet, och vi surfar på den vågen. Det viktiga är att allt behöver inte vara i Stockholm, vi tror det finns mycket att bygga på här i Norrköping.
Hon framhåller att det redan nu finns ett brett utbud på musikens område, bland annat symfoniorkestern och etablerade band. Genom visionen är det tänkt att olika parter ska medverka till att förutsättningarna för att uppleva musikunderhållning i staden blir ännu bättre.
– Det handlar om att ordna tillgång till scener och lokaler, skapa olika mötesplatser, sammanfattar hon.
Uno Friedner, artistbokare och konsertarrangör i företaget Lucky you säger sig märka en framåtanda i Norrköpings musikliv:
– Politiker, tjänstemän och företagare är i en bra ålder i sin karriär och blickar framåt, det är inte en "trött" stämning, säger han.
Han ser behov av en lokal hälften så stor som Flygeln:
– Det skulle behövas en scen för 600 åskådare, det vore jättebra. Sedan Skandiateatern lade ner finns ett tomrum för sittande publik. Förut fanns Hörsalen.
Olof Wikström arrangerar hårdrockkoserter i sitt företag Skrikhult Production och är efter 15 år tillbaka i Norrköping där han startade 1995. Sedan 2008 har han hållit till i Falun, innan dess i Hultsfred och Sölvesborg. Han ser möjligheter till samarbete:
– Jag samarbetar med Uno (Friedner) på Lucky you och med dem i United Vision Production, som jag lärt känna sedan tidigare, säger han.
Magnus Lundin och Patrice Sundin från nystartade United Vision Production deltog också i träffen.
– Vi jobbar med turnéverksamhet, säger Magnus Lundin och nämner artisterna Agnes, Veronica Maggio och Markus Krunegård som samarbetspartners.
Branschsamarbete blir en viktig del i göra Norrköping till en omtalad musikstad:
– Genom samarbete kan vi göra större grejer tillsammans, säger Patrice Sundin.
Hon ser en fördel med att verka i en stad där närheten till näringslivskontoret – som ska ge näring åt den här visionen – är en fördel:
– I stora staden Stockholm springer man inte på näringslivsdirektören!