Videon är inte längre tillgänglig
John Krueger, 67, bosatt i Davos, Schweiz, har köpt herrgården Herrborum för 11 miljoner kronor.
- Ett väldigt trevligt ställe, men det kommer att ta kanske fyra-fem år att göra det i ordning. Men jag har ingen brådska, säger han.
Köpet omfattar huvudbyggnaden, uppförd 1638, och tre hektar mark.
John Kreuger är son till affärsmannen Torsten Kreuger (1884-1973) som bland annat ägde tidningen Aftonbladet och via sin bank Sydsvenska Banken hade ägarintressen i några stora företag, däribland Asea.
Torstens bror Ivar var känd som "tändstickskungen".
John Kreuger är född i Sverige men har under flera decennier bott i både Schweiz och USA. Han har under åren haft kontakter med bekanta i Söderköpingstrakten.
- Jag kände Louise Montgomery och hennes son Magnus Stenbock på Herrborum, berättar han.
Men han har även andra nära kopplingar till trakten:
Fästmön i Ringarum
- Min fästmö, Charlotta Hollertz, bor i Ringarum, berättar han.
Det har redan tagits kontakt med hantverkare, men det brådskar inte med arbetet, säger han.
- Vi ska behålla den gamla atmosfären. Väggarna är väldigt fina och takbjälkarna i bra kondition.
Han tycker att omgivningarna är fina och uppskattar närheten till vattnet. Herrborum ligger vid Basteviken i Trännöfjärden.
När Magnus Stenbock (1911-2007) avled ärvdes Herrborum av Jarl Olofsson Stenbock, bosatt i Finland. Det är han som nu har sålt fastigheten.
Tillträde i oktober
Sedan länsstyrelsen meddelat förvärvningstillstånd kan fastigheten tillträdas, dock tidigast den 1 oktober i år.
Söderköpings kommun har meddelat att den inte har några synpunkter på köpet.
- Vi hoppas Herrborum tas omhand, det har ju kulturvärden, säger kommunalrådet Magnus Berge (C).