Maskerade AIK-supportrar stal från mack

Ett flertal AIK-supportrar maskerad sig och stal från en bensinmack när de var på ner till Åtvidaberg inför matchen i Allsvenskan. Detta enligt ett pressmeddelande från polisen.

Östergötland2012-07-14 16:12

Det var vid tolvtiden som supportrarna stal bland annat snus och solglasögon från en mack vid Nyköpingsbron.

Den supporterbuss som var inblandad i stölden havererade i Norsholm. Passagerarna från den bussen kommer bli upplockade och transporterade till matchen.

Polisen i Östergötland stannade också den andra bussen som supportrarna åkte i och omhändertog två personer enligt polislagen om störande av den allmänna ordningen.

Polisen beräknar att över tusen AIK-supportrar kommer ner till Åtvidaberg för att se matchen mellan Åtvidabergs FF mot AIK.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om