Solrosupprop mot utförsäkringar

Förra årets Påskupprop fortsatte under annandag påsk med Solrosuppropet i Norrköping. En protest mot utförsäkringarna i sjukförsäkringen.

Foto:

Norrköping2012-04-09 15:02

Vid en manifestation på Tyska torget möttes drabbade och sympatisörer för att visa att protesten mot det nuvarande sjukförsäkringssystemet fortsätter.

- Det är självklart för mig att stå här och höja min röst för jag pratar för många av dem som lider, sa Sofia Singemo, i ett tal på torget. Varje vecka möter jag människor som hamnat i en oändlig rehabiliteringskedja och som har det svårt.

Protesterna i Solrosuppropet riktar sig också mot Fas 3 som har blivit landets största arbetsgivare med 30 000 personer som tvingas till sysselsättning och tvångsarbete utan lön, enligt arrangörerna.

Arrangörer av manifestationen var RSMH, SALO, Gemensam välfärd, Artikel 23, Verdandi och Handikappförbundet samt enskilda personer.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!