Sanningens minut för östgötapolisen

Den sista hälften av augusti månad blir intensiv för östgötapolisen med tre högriskmatcher i fotboll och två stora folkfester.

Foto:

Norrköping2011-08-14 22:49

Videon är inte längre tillgänglig

I år har det blivit lite mer intensivt än vanligt på festfronten och polisen har förstärkt inför alla tre matcherna då Stockholmslag kommer till Östergötland.

Augustfesten och Linköpingsfesten nu i veckan kommer man att klara med hjälp av den egna personalen i länet. De brukar inte bli så våldsamma, mest blir det fråga om att hålla ordning och ta hand om de som fått lite för mycket i sig.

- Det mesta av det här är inte nytt för oss. Det unika i år är att det kommer i så tät följd och en av matcherna infaller precis i skarven på vår semesterperiod, säger Stefan Mann som är tillförordnad länspolismästare.

Han säger också att den här perioden kommer att kosta mycket och det blir en hel del övertid . För att klar de tre högriskmatcherna har man begärt förstärkning från polismyndigheterna i Örebro, Jönköping och Södermanland.

Hur mycket den här intensiva perioden kommer att kosta vill han inte gå in på, men några miljoner mer än tidigare kommer det att bli fråga om.

- Folkfesterna är en annan sort tillställning. Dom klarar vi själva. Det går åt personal men inte i den omfattning som matcherna, säger han och menar att man har erfarenhet från tidigare och att man efter varje sådan här fest gör ordentliga utvärderingar av insatserna.

Det som trots allt kanske oroar honom är att våldet på fotbollsmatcherna har trappats upp under senare tid

- Vi har inför de här riskmatcherna föreskrivet att arrangörerna ska ha larmbågar -  ett beslut som fattades den 8 eller 9 augusti. Beslutet modifierade vi i torsdags då vi sänkte kraven lite, men huvuddelen ska kontrolleras. I matcherna mot Hammarby och Djurgården är det obligatoriskt.

- Vi sänkte kraven på AIK-matchen då det blev lite kort om tid.

Läs mer i måndagens NT!

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om