- Oj, vad kul! Vad glad jag blir!
Nyheten om att det är just hon som vunnit nt.se:s tävling tas väl emot av Sofia Lysell. Hon har precis börjat första året på Film- och musikgymnasiet och gillar att fotografera.
-Ja, jag brukar fotografera. Det blir i perioder, när jag känner för det.
Bilden som hon skickat in till tävlingen föreställer hunden Doglas, stående i vattnet framför Sofias hus på Djurön. Segern var överlägsen, 45 procent av de nära 1100 personerna som röstade tyckte att Sofias bild var bäst. Hon vinner nu ett presentkort på MediaMarkt till ett värde av 4000 kronor. Och vad pengarna ska användas till är det inget snack om.
- Jag vill köpa en ny kamera. jag har en Nikon D60 nu och tänkte att jag skulle köpa en ny redan innan sommaren, men du räckte inte pengarna till. men det gör de ju nu, säger Sofia Lysell.