- Säkerheten runt banan är hög och så har det alltid varit. Här finns det inga människor i vägen om en bil skulle köra in i en ensilagebal, säger polisinspektör Erik Ström, en av fyra poliser på plats i lördags.
Att publiken befinner sig en bit ifrån och ovanför bansträckningen gör att ingen riskerar att bli påkörd.
Särskilda passager
- Det är avspärrningar runt om banan och många banfunktionärer placerade på utsatta ställen. Publiken tillåts bara passera förbi på särskilda passager mellan vissa tävlingsheat, utvecklar Erik Ström
Conny Stigh, funktionärsansvarig, berättar att arrangörsklubben Finspångs MS förfogar över ett 60-tal funktionärer på racet. Hjälpen kommer delvis från Linköping och Motala som samarbetar med FMS.
- För varje år så har vi utökat antalet balar. Utmed den cirka 650 meter långa banan står ungefär 130 balar. De snabbaste förarna kör de två varven på drygt en minut och tio sekunder, utvecklar Conny Stigh.
Tävlingsledaren Anders Bengtsson förklarar att det är funktionärerna som gör det stora säkerhetsarbetet.
Bra med poliser
- Ingenting får hända en sådan här dag. Visst finns det en och annan som inte lyssnar på oss, men de är lätträknade. I sådana fall är det bra att polisen har fyra man i centrum, kommenterar han.
Cityrace-finalen körs över tre varv dit de fyra snabbaste förarna är kvalificerade.
- Jag gissat att hastigheten som mest ligger på mellan 80 och 90 kilometer i timmen, säger Anders Bengtsson.