Flera förda till sjukhus

Vid 14:30-tiden inträffade ett flertal krockar på E4. Minst 12 bilar var inblandade.

Foto:

Norrköping2009-01-04 16:15

Olyckan inträffade vid Stenkullen och utlöste ett massivt polis- och räddningspådrag. Initialt åkte 5 polispatruller till olycksplatsen. Ett flertal personer fick köras till sjukhus till ambulans.

- Det var ett 15-tal personer som fördes till Vrinnevisjukhuset men ingen var allvarligt skadad, säger länsvakthavade polisbefäl Christian Welin.

Många bilar var så skadade att de fick bärgas bort.

- Minst tolv bilar var inblandade och det var väldigt rörigt, säger Allan Nautras på brandförsvaret.

Polisen stängde av all trafik i södergående riktning på E4 under det intensiva arbetet med att få kvaddade bilar ur körbanan och se till eventuella skadade. Efter ett tag kunde man släppa på trafiken i ett körfält och vid 16.20 kunde trafiken börja flyta på i båda fälten med köer som följd.

Flera omständigheter tros ha bidragit till att olyckorna kunde ske.

- Solen var rätt så stark när det hände, säger Allan Nautras. Det kan ha varit halt och förarna kört för nära varandra. Det finns många orsaker.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om