Vattenfallet belyst igen till nyårspromenaden

Norrköpingsborna behöver inte bli besvikna. Nu lyser vattenfallet bakom Louis De Geer i vackra färger igen.

Foto:

Norrköping2008-12-31 09:36

- Jajamen, nu lyser¨det, säger Upplev Norrköpings evenemangsansvarige Joakim Göransson. Det såg tråkigt ut under hösten när det var renovering av vattenfallet och ambitionen var att det skulle bli klart till idag. Det är en stor del av promenaden.

Förberedelserna inför anstormningen av tusentals nyårsfirare i Industrilandskapet är i full gång.

Tror ni det kommer mycket folk?

- Det tror vi naturligtvis och så har det varit historiskt sett. Jag tror att det varit någonstans runt 30 000 personer som gått promenaden.

Klockan 16 går evenemanget av stapeln. Innan dess skall artister inta sina platser, 6000 marschaller tändas och bildspel med gamla foton från Norrköping placeras i Strömsparken.

Någon snö verkar det dock inte bli för nyårsfirarna.

- Det ultimata vädret hade varit två minusgrader och lite snö, säger Joakim Göransson som håller till godo med att det åtminstone skall bli lite kyla.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om