Fortsatt krav på intyg trots felaktiga uppgifter om vab-fusk

Regeringens uppgifter om att mer än var femte förälder fuskar med föräldrapenning stämmer inte, enligt försäkringskassan. Fusk är mycket ovanligare.

Norrköping2008-03-11 00:16
Tidningen Riksdag & Departement berättade i söndags om försäkringskassans kontroll av fusket med tillfällig föräldrapenning. Enligt försäkringskassans beräkningar är det verkliga fusket mycket mindre än vad regeringen påstått.Det handlar om mellan sex och tio procent felaktiga utbetalningar för vård av barn, inte 22,5 procent som påståtts. Kostnaden ligger alltså långt under de 650 miljoner kronor som Institutet för arbetsmarknadspolitisk utvärdering har räknat ut.Osäker siffra
För att komma till rätta med fusket vill regeringen att förskolor och skolor ska intyga att barnet verkligen varit hemma innan försäkringskassan betalar ut någon ersättning.Inte regeringen
Men de nya uppgifterna ändrar inte regeringens ståndpunkt, säger statsminister Fredrik Reinfeldt (m) till NT under sitt besök i Norrköping.- Jag har påpekat att det är en osäker siffra. De 600 miljonerna kan var ner mot 200 miljoner. Men det är allvarligt var det än ligger, säger han.- Det är en del av ett fusk som har varit svårt att kontrollera. Tyvärr är inte alla ärliga. Det är bättre att resurserna finns i förskolan än hos föräldrar som fuskar.Står fast vid kontoll?
Står ni fast vid ert krav på intyg trots de nya uppgifterna?- Jag har suttit med förskollärare och diskuterat det. De är emot det, men jag är inte så säker på att det blir så omfattande kontroll. Inför vi kontroll brukar fusket minska, säger Fredrik Reinfeldt.När förslaget kom uttryckte förskolechefer sin oro i NT över vad det får för konsekvenser. De pratade bland annat om ökad administration.Men Fredrik Reinfeldt ser inga problem för de som ska lämna intygen.- Det är inte konstigare än att i morgonsamlingen ställa frågan om vilka barn som är här, säger han.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om