Top Side har blivit hangarounds till Hells Angels
Top Side MC har skruvat ner skylten i Åby och släckt ner sin hemsida. I stället har de blivit hangarounds till Hells Angels MC Helsingborg.
Topside
Foto: Glimhed Matz
Utanför en restaurang på Kungsgatan hittar NT en av Top Side MC:s mest framträdande medlemmar. En 41-åring som tidigare är dömd för flera grova våldsbrott. Han bär inte längre sin skinnväst med Top Side MC som ryggsköld. I stället har han en skinnväst utan ryggsköld, men med ett märke på bröstet där det står Helsingborg med vita bokstäver på röd botten. -Vi vill inte prata med er. Ni skriver så mycket skit, säger han.Det enda som han inte ställer sig helt negativ till att prata om är det faktum att skylten med Top Side MC plockats ner.-Om inte skylten finns, finns inte Top Side, säger han. Lars Förstell är informationsdirektör vid polisen i Skåne. Hells Angels färger
-Att de tagit ner skylten och inte bär sina gamla västar med ryggsköldar, utan har ett märke i rött och vitt, är ett tecken på att de tagit ett steg närmare till att bli fullvärdiga medlemmar i Hells Angels, säger han. Rött och vitt är Hells Angels färger.-Ingen annan MC-klubb får använda rött och vitt.En medlem i Top Side MC dog i sprängdådet mot Outlaws utanför Åtvidaberg nyligen. Kan det det ha lett till att Top Side nu officiellt blir hangarounds till Hells Angels MC Helsingborg?
-Ja, det var kanske sprängdådet som avgjorde. De visade sina krafter och kvalificerade sig, säger Lars Förstell.Han säger att det är så här det går till. En prospect-klubb får ett uppdrag, till exempel att spränga en fiendeklubbs lokaler. Efter att uppdraget genomförts blir klubben upphöjd.-De anser antagligen inte alls att Top Side gjorde bort sig, trots att en av deras egna dog i sprängdådet. De lever i en värld för sig, säger Lars Förstell. Trots den upptrappade konflikten mellan de kriminella MC-gängen i Östergötland säger Pia Thevselius, biträdande chef för kriminalpolisen i länet, att polisen inte ändrat sitt arbetssätt. Inte heller det faktum att Top Side MC blivit hangarounds till Hells Angels MC Helsingborg förändrar Östgötapolisens strategi mot grov organiserad brottslighet. -Det är ingen skillnad om det är Top Side eller någon annan kriminell MC-klubb. Vi arbetar som vi gjort tidigare. Vi försöker följa och kartlägga dem. Sedan gör vi bedömningar om hur vi ska planera vårt arbete. -Vi vill överhuvudtaget inte ha några kriminella MC-klubbar eller andra grupperingar som sysslar med grov organiserad brottslighet.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!