1,5 miljoner svenskar lider av musarm

Norrköping2012-02-29 10:13

Idag är det den internationella musarmsdagen. Dagen började uppmärksammas för 12 år sedan av en grupp människor som alla led av musarmsproblem och ville sätta fokus på frågan om behandling och förebyggande av dessa problem. En undersökning visar att idag är det så många som 1,5 miljoner svenskar som lider av musarm.

Undersökningen visar att 42 procent av Sveriges befolkning i åldrarna 18-60 år någon gång har fått smärtor av att arbeta med sina datormöss. Av de 42 procenten har 2 av 3 upplevt musarmsrelaterade smärtor det senaste året.

-  Vår undersökning om förekomsten om musarm visar att det är ett alvarligt problem som bara blir större och större, säger Nick Ahlbin, Sverigechef på Contour Design. Det är ett samhällsproblem som arbetsgivarna måste ta på alvar.

Musarmssmärtor kan förebyggas med både information och genom att inreda arbetsplatsen med professionella redskap.

Om du lider av musarm så kommer här fem användbara tips:

1. Lyssna till din kropp, din kropp vet bäst vad som är bra för dig.

2. Sitt högt och ha mer vikt på benen än på korsryggen och baken. Då rätar du också på ryggen.

3. Använd tangentbordet bättre, använd kortkommandon och undvik att dubbelklicka.

4. Se till att ha plats på och under bordet, så du kan sitta olika och ha plats för din mus.

5. Se till att vila armarna på bordet och fingrarna på tangentbordet.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om