Vargen slog till igen - tolv får dödades

För tredje gången har en varg attackerat Niklas Nilssons får på Vikbolandet. Den här gången var det tolv får som fick sätta livet till. - Det här går inte längre, säger han.

Lasse Larsson, besiktningsman på länsstyrelsen.

Lasse Larsson, besiktningsman på länsstyrelsen.

Foto: Matz Glimhed

Norrköping2011-08-16 00:00

De döda fåren ligger utspridda i hagen. De flesta har bett i strupen, fyra har fått avlivas på plats. Flugorna surrar och spiller ingen tid på att missa möjligheten att lägga ägg i de döda kropparna. Snart kommer lukten bli outhärdlig. Ett 20-tal får har klarat sig och några tittar nyfiket på folksamlingen runt de uppradade döda kompisarna.

- Jag har följt de här djuren sedan födseln och det här känns inte roligt, säger Niklas Nilsson.

Kadavren måste ligga kvar tills länsstyrelsen kommit på plats så att allt kan dokumenteras.

Utrustning ska skrämma
Det är tredje gången gillt som en varg har attackerat fåren vid Mörje gård. Sedan de förra attackerna tidigare i somras har Niklas Nilsson följt råden från länsstyrelsen för att skrämma bort vargen.

Bland annat sitter fladdrande plastremsor längs med staketet här och där. Och på en liten kulle står en radio på kvällarna för att skrämma bort vargen med människoröster. Men inget verkar fungera.

- Jag har suttit vakt här i hagen varje kväll mellan klockan sju och tio, i fredags hörde vi vargen när den ylade och så i går när jag hade gått hem, då slog den till.

Enligt 28 paragrafen i jaktförordningen har han laglig rätt att skjuta för att skydda sina djur.

- Det måste ju vara något fel på den här vargen, varför döda så många annars?

Det är bara på ett får som vargen har ätit.

"Har inte råd"
Under sommaren har flera vargattacker inträffat i Östergötland, bland annat i Hällestad utanför Finspång, och vid Hestad i Häradshammar.

Men Niklas Nilsson är den som drabbats hårdast.

- Jag har inte råd med det här, säger fårbonden.

Att vakta fåren tar både tid och kraft från hans andra jobb.

Nu vill Niklas Nilsson att Naturvårdsverket beviljar skyddsjakt i området. LRF, Lantbrukarnas Riksförbund har tidigare i år ansökt om skyddsjakt (se artikel nedan).

Till platsen anländer även Lasse Larsson, besiktningsman från länsstyrelsen. Det är fjärde besöket på gården den här sommaren.

- Det är beklagligt när det blir så här och det är mycket för en djurägare, det är ju mest synd om djuren, säger han.

Nu är det läge för att bevilja skyddsjakt, anser han.

- Samhället har bestämt att vargen ska få finnas, men då måste samhället hjälpa till när det blir så här.

Snart anländer även ett rovdjursteam som ska hjälpa Niklas Nilsson.

Nu ska fåren flyttas till en mer öppen och mindre del av hagen och inhägnas med el-stängsel.

Fakta Vargen i Östergötland

Sedan 1993 har antalet vargar ökat från 30 till drygt 200 djur.

Sedan två år ansvarar länen själva för vilka mål som ska finnas för vargstammen. I Östergötland siktar man på att ha ett etablerat revir inom en femårsperiod samt en föryngring av varg som kan delas med angränsande län.

Djurägare i länet kan i dag få ersättning för rivna och skadade djur, men inte för att sätta upp rovdjursstängsel så länge det inte finns ett etablerat revir.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om