Direkt efter examen från musikallinjen i Göteborg 1995 fick hon en roll i teaterns uppsättning av Spindelkvinnans kyss. Regissör var Johan Huldt och bland motspelarna fanns Richard Carlsohn, ClaësWeinar och Beatrice Järås. Några år senare spelade hon också i Jekyll & Hyde och i ensemblen ingick Olle Persson, Anders Ekborg och Sharon Dyall.
Priset, som alltid går till en kvinnlig artist är på 50000 kronor, delades ut under söndagskvällen i samband med finalföreställningen av "Carmencita Rockefeller – Prinsessa av Japan på Göteborgsoperan.
Det är en av hennes arbetsplatser numera, men uppdragen finns också i Stockholm och Malmö.
Bland hennes roller märks Kharmen på Göteborgs stadsteater, Jesus Christ Superstar på Malmöoperan och Hair på Stockholms stadsteater.
Enligt juryns motivering får hon priset för att i Annalisa Ericsons anda visat prov på: "iögonfallande och begåvade insatser inom sång, dans och teater."